Brazilská fila-info

10. února 2007 v 13:45 | Aja a Paja |  PSI-Info

Brazilská fila

Původ: Vznikla v Brazílii pravděpodobně křížením dovezených dogovitých psů z Portugalska, Španělska, Anglie, některých loveckých psů - zvláště významný byl podíl krve anglického bladhaunda - a původních domácích forem indiánských psů. Docházelo k němu už od konce 19. století, registrovaný moderní chov však začal až po 2. světové válce.
Popis: Poměrně velký a mohutný dogovitý pes kvadratické tělesné stavby. Hlava poměrně velká a těžká, čenich mírně klenutý (tzv. římský nos). Svěšená oční víčka dodávají plemeni charakteristický výraz. Záď vyšší než kohoutek, pánevní končetiny o něco delší než hrudní. Srst krátká, hladká, hustá, na krku, na hrudi a na břichu tvoří laloky. Zbarvení: Všechny jednobarevné varianty kromě bílé, myší šedi, skvrnité a merle. Časté je žíhání.
Charakteristika: Pes se "špatnou pověstí" se k cizím skutečně chová odmítavě až agresivně, svému pánovi a jeho rodině je však mimořádně oddaný. V domácím prostředí je velmi klidný, vyrovnaný a přátelský.
Zvláštní nároky: Hodí se spíše pro majitele rozlehlých venkovských sídel než do městského provozu. Vyžaduje velmi pevnou a důslednou výchovu, nikoliv však služební výcvik. Jakékoliv projevy agresivity je třeba od štěněčího věku důsledně tlumit.
Užití: Původně lovecký pes na velké šelmy. V minulém století byl prý používán i k chytání uprchlých otroků. Vynikající hlídač a ochránce.
Výskyt: V posledních letech poměrně rozšířené molossoidní plemeno.
Možná záměna: S bulmastifem, který je menší, má rovný nos i hřbet (nemá zvýšenou záď) a nemá tolik volné kůže po těle. Totéž lze říci o mastifovi, který však je naopak větší než fila. Rovněž podobná vzácná tosa inu bývá menší, má pouze hnědočervenou barvu, menší uši a rovněž jí chybí typická "přestavěná záď".
Výška: pes 65-75 cm fena 60-70 cm
Hmotnost: pes 50 kg fena 40 kg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jakub Jakub | 8. srpna 2010 v 14:02 | Reagovat

Ja len k tej moznej zamene s Tosou. Tosa byva zvacsa vacsia nez Brazilska  fila, (nieje to pravidlo  ale vacsina psov je vacsich) , Tosa nema iba hnedo cervenu farbu , ale aj  zihanu, pieskovu, nieco ako marhulovu farbu a ciernu farbu,  u nas sa vyskytuju aj jedince cierne s palenim , ale tu farbu FCI neuznava aj napriek tomu , ze to je stale Tosa :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama