Gordonsetr-info

10. února 2007 v 13:40 | Aja a Paja |  PSI-Info

Gordonsetr

Původ: Pochází ze Skotska. Za jeho tvůrce je považován vévoda z Richmondu a Gordonu, který se od konce 18. až do 19. století systematicky zabýval jeho chovem a přispěl k jeho odlišení od ostatních setrů, pravděpodobně za přidání krve kolie a bladhaunda. Roku 1927 vznikl samostatný klub a poté byl stanoven standard.
Popis: Větší pes, o něco robustnější než ostatní setři, ale stále elegantní. Hlava hlubší, se širší mozkovnou, výrazným stopem a dlouhým čenichem. Oči tmavě hnědé, pronikavého a inteligentního výrazu. Uši středně velké, nízko nasazené, porostlé dlouhou hladkou srstí. Krk dlouhý, klenutý, bez laloků. Tělo přiměřeně dlouhé, s hlubokým, ale nepříliš širokým hrudníkem. Končetiny rovné, silné, plochých kostí, svalnaté. Ocas rovný nebo lehce zahnutý, dosahující k hleznům, nesený vodorovně nebo níže, s dlouhou hedvábnou "vlajkou". Srst: dlouhá, hladká, bez kudrlin, krátká na hlavě a na předních stranách končetin. Zbarvení: černé s pálením (black and tan).
Charakteristika: Vyrovnaný, klidný a sebevědomý pes. Pánovi a jeho rodině včetně dětí je hluboce oddaný, vlídný však je i k ostatním lidem. Mimořádně inteligentní. I když je ze setrů nejpomalejší, vyrovná se jim všestranností a ochotou k práci.
Zvláštní nároky: Jako všichni setři potřebuje hodně pohybu a pevné vedení. Srst vyžaduje pravidelnou, i když ne příliš intenzivní péči.
Užití: Univerzální lovecký pes, který dobře vystavuje, aportuje, pracuje v poli i lese. Přizpůsobivý společník.
Výskyt: U nás držený v nevelkém počtu převážně jen v mysliveckých kruzích.
Možná záměna: Od ostatních setrů se jasně odlišuje černotříslovou barvou
Výška:62-66 cm
Hmotnost:25-30 kg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama