Osmák degu-potrava

11. února 2007 v 11:17 | Aja a Paja
Osmák degu-potrava
Osmák je býložravec, který nepotřebuje obohacování stravy žádnými živočišnými bílkovinami. V přírodě se živí různými cibulkami rostlin, hlízami, úrodou na farmách jen výjimečně! listy, ohlodává kůru stromů a keřů, v zimě jedí hlavně suché listí. Tuto jejich stravu se snažte co nejvíc napodobit. Navíc berte v úvahu, že osmáci by neměli mít v potravě mnoho cukru, karbohydrátů a tuků. To znamená hlavně žádné piškoty apod.! Většina lidí, kteří toho o osmákovi moc neví, je krmí směsmi pro hlodavce, které obsahují spoustu kukuřice, obilnin (moc karbohydrátů), slunečnicových semen (moc tuku) nebo některé i sušené ovoce (spousta cukru). Pokud byste osmáky takovýmito potravinami překrmovali, mohli byste jim způsobit cukrovku
Stravu by měla tvořit sušená strava, tu podávejte 2x denně, nejlépe ráno a večer, asi lžička na jednoho osmáka. Kontrolujte kolik toho snědí, zbytečně nepřekrmujte - pokud potrava zbývá (pozor nejdříve žerou to co jim chutná a také jídlo zahrabávají ;) na druhou stranu je zase nemořte hlady. Dávejte jim granule pro činčily nebo morčata, smíchané v poměru 1:3 se stravou pro hlodavce. Další velmi potřebnou složkou je seno a píce, která slouží nejen jako potrava, ale i jako vystýlka pelíšku. Další složkou, kterou osmák nepohrdne, je listí z ovocných stromů a to jak čerstvé tak i sušené vhodná je i tráva, vojtěška, jetel a listy pampelišky. Pozor aby při přechodu ze sušené na zelenou složku nedostal osmák průjem a také podávejte zelené krmivo suché a nezapařené. Další složka - zelenina slouží jako zdroj živin a vitamínů, proto je důležitá hlavně v zimním období. Nejvhodnější je mrkev. Někteří osmáci ji v čerstvém stavu odmítají, a proto je lepší ji nakrájet na kolečka a nechat ji vysušit. Brokolice, květák, paprika, okurky (ne větší množství, stačí slupky), rajčata a hlávkový salát. Nikdy nedávejte osmákům brambory jsou pro ně jedovaté. Stavu pak občas můžeme doplnit nějakým tím ovocem nebo jiným speciálním pamlskem (ořechy se skořápkou, slunečnicová semínka, tyčinky pro hlodavce - bez medu, kousek tvrdého chleba) - ne častěji než 1x-2x za týden. Osmáci nepotřebují příliš vody, ale přesto by k ní měli mít stálý přístup. Potřebné tekutiny získávají z potravin. Voda by se měla měnit každý den, aby byla stále čerstvá a měla by být převařená nebo lahvová a v pokojové teplotě. Každý osmák má jinou potřebu vody. Je i možné rozpustit půl tablety šumivé tabletky s kalciem nebo s vitaminem C v 1,5l vody. Vitamíny na světle vyprchávají, a proto je dobré použit neprůhlednou napáječku. Také by se tato vitamínová směs měla měnit minimálně každý den ostatně i jako obyčejná voda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 neznámé neznámé | 12. prosince 2007 v 13:17 | Reagovat

Pěkná blbost co tu píšete..o tomdle něco vím..studuju školu skrze zvířata takže tu lidi nekrmte kavinkama...

2 barča:-) barča:-) | E-mail | 8. června 2008 v 19:43 | Reagovat

prosim te muzes mi napsat co obsahuje ta sušená strava, co se o ní zmiňuješ??? a kolik toho všeho jim mam davat denně??? jako kolik zeleniny, krmný směsi...atd. díky bára:-)

ps. a prosimte posli mi to na muj email co nejdriv, protoze je osmaky zejtra dostanu, tak aby mi hned nechcipli hlady....:-) dikes

3 anonym anonym | 15. února 2010 v 15:28 | Reagovat

myslím si,že krmit 2x denně je blbost,protože já mám osmáka a tomu dávám jednu malou lžičku 1x denně a úplně mu to stačí.kdybych ho krmila 2x denně tak by mi ztloustnul.

4 tomas tomas | 17. října 2010 v 10:23 | Reagovat

je to vsetko blbost

5 V.... V.... | 30. ledna 2012 v 14:17 | Reagovat

Podle mě je to individuální, každý osmák je trošku jiný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama