Odčervení-info

17. března 2007 v 18:08 | Aja a Paja |  PSI-péče
Odčervení-info
Rozumíme tím souhrn preventivních nebo léčebných opatření proti přítomnosti vnitřních cizopasníků. Začíná odčervením gravidní feny a raným odčervením štěňat u chovatele. Štěňata lze odčervovat od stáří tří týdnů opakovaně po 14 dnech až do odstavu. Štěně bychom tedy měli získat již odčervené.
Preventivně by se odčervení mělo opakovat před každou vakcinací nebo každé tři-čtyři měsíce v ozdějším životě. Samozřejmě záleží, jakým je pes vystaven podmínkám. Je ovšem mylná představa, že pes chovaný v městském bytě se nemůže nakazit. Preparátů je v současné době dost a v nejrůznějších formách. Pro nejmladší kategorie jsou doporučitelné roztoky nebo pasty pro snadné dávkování a podávání. Pro dospělé jedince se obvykle používají tablety. Injekční podání připadá většinou na léčebné postupy nebo při nesnášenlivosti preparátu. V současné době se používají nově i preparáty tzv. perkutánní. Jsou schopny ve formě roztoku aplikovaného na kůži do několika desítek minut proniknout nepoškozenou kůží do organismu a působit po různě dlouhou dobu jak proti vnitřním, tak vnějším parazitům. Nevýhodou je zatím relativně vyšší cena. Výhodou je účinná prevence trvající 30 dnů.
Účinné látky obsažené v preparátech se doporučuje střídat pro historicky velkou schopnost parazitů přizpůsobit se a vytvořit si časem odolnost na opakovaně používanou látku. Obavy z paušálního preventivního odčervení jsou většinou liché, protože současné preparáty se vyznačují nízkou toxicitou a vysokou snášenlivostí. Toto pravidelné preventivní opatření je pro zdraví našeho psa tak významné, že by se mělo stát samozřejmostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama