Pečujeme o uši-info

17. března 2007 v 11:17 | Aja a Paja |  PSI-péče
Pečujeme o uši-info
Péče o uši zahrnuje pravidelnou údržbu zvukovodu a u náchylných plemen (pudl, malá dlouhosrstá plemena) i vytrhávání chlupů z vnitřní strany boltce a zevního zvukovodu. Vytrhávání chlupů je nejlepší dělat ručně nebo peanem, netrháme velké množství chlupů najednou, abychom nepodráždili kůži, a nezasahujeme také samy do zvukovodu, kde probíhá onemocnění. Chlupy se doporučuje trhat pravidelně asi jednou za dva-tři týdny v rozumném množství.
Zvukovod také čistíme pravidelně a frekvence se pohybuje okolo jednoho měsíce. Nelze přesně stanovit u každého jedince doporučitelnou frekvenci. Závisí to na plemeni, prodělaných onemocněních, náchylností k problémům, zarůstání zvukovodu atd. Začínáme s tím již od štěněte ve stáří čtyři-pět měsíců, abychom psa navykli na tuto proceduru.
Zvukovod nečistíme na sucho. Nejlepší jsou vatově ušní tampony namočené v komerčním preparátu k tomu určeném. Jejich celá řada a doporučuji tyto přípravky zakoupit u veterinárního lékaře, který vám nejlépe poradí a posoudí individuální potřebu přípravku. Některé preparáty totiž mohou častějším použitím citlivější zvukovod podráždit. Pokud není přípravek na bázi oleje, stačí zvukovod vypláchnout, jemně zvenku promasírovat a chomáčkem vaty zvenku vysušit. Pes zbylý roztok vyklepe. Olejové preparáty je správné po použití jemně do sucha vysušit. Pro lepší přístupnost je třeba při skloněné hlavě psa mírně za ucho zvukovod natáhnout a zpřístupnit pro manipulaci. Nikdy svévolně nepoužíváme kapky ani lidské, které obsahují antibiotika, bez zjištění příčiny onemocnění. Hrozí nebezpečí větších potíží a tvorby rezistence na potřebná léčiva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama